esp35514 : Roof Units ESP35514 Plate mounted extract fan also know as ZAP355-41
Code & Description Price
esp35514 : Roof units ESP35514 Plate mounted extract fan also known as ZAP350-41
IN STOCK for Next Day Delivery / Collection
We accept : Visa, MasterCard, Maestro & PayPal
  • Supplied fully assembled
  • Fully speed controllable
  • Can be used in any non hazardous environment
  • Suitable to run in temperatures from ‑40°C to up to 70°C in some instances
  • Low to medium air volumes
  • Low to medium static pressures
  • Available sizes 315mm – 630mm from stock
  • 710mm – 1000mm check for availability
  • Tough epoxy paint finish
  • Die cast aluminium impellers (the bit that goes around)
  • Motor class F insulation with protection to IP54
  • All fans reversible for supply or extract
  • 59dB(A) at 1.5 metres from the listener
  • 53dB(A) at 3 metres from the listener
Products related to
ME1.1 Speed Controller by Flakt Woods
+ VAT & DELIVERY
ME1.1 Speed Controller by Flakt Woods Note: FREE Click & Collect
CDA 355 x 1D straight through Silencer
+ VAT & DELIVERY
355mm dia x 355mm long straight through silencer (generally reduces a fan noise level by 7 – 10dB (A)* Can be supplied to either bolt directly to any manufacturer of cased axial or with spigots to mount inline with ducting.The addition of this silencer to a system will act in the same way a silencer does on a car, so if you’ve ever heard a car with n ...
355mm Louvre Shutter
355mm Louvre Shutter Note: FREE Click & Collect